Na kávičku#1 - Zdravě za svým snem

24. července 2016 v 11:49 | B. |  Na kávičku


Tak a máme tu první téma, které bych s Vámi chtěla nějak více rozebrat. Jedná se pouze a čistě můj názor. Byla bych nerada, kdyby si někdo článek níže bral osobně. Absolutně tím nechci nikoho urazit, ale spíše některé slečny, které tápají, dovést na správnou cestu k cíli.V poslední době si všímám jedné věci a to toho, že je zakládáno více a více pro ,,Ana" blogů. Jsou zakládany nové a nové. Hodně jsem pátrala i po starších blozích a tak trochu jsem dospěla k jedné věci. Některé blogy jsou ze začátku pro to, aby se člověk, co jde za svým snem, stravoval dobře a cvičil. Jenomže čím novější příspěvky jsou, tím více je vidět, jak dotyčný člověk vše okolo vzdává a odevzdává se cestě hladovění. Přijde mi, že se spousta slečen nechává ovlivňovat okolím a nebo nevidí výsledky hned prvních pár dní, tak to vzdají. Tenhle článek bych ráda věnovala těm slečnám, co mají sen mít pevnou a mírně vypracovanou postavu. Není ani tak věnován těm, které stojí pouze o tu ,,štíhlost", či jak to mám jinak popsat. Nechci tímhle článkem vůbec nikoho urazit, jen mě mrzí, když vidím, kolik z Vás zvolilo tuto cestu a myslí si, že je to pro ně to nejlepší.
Ano, také jsem se kdysi dala na tuto cestu, protože jsem si myslela, že to tak vše bude jednoduší. Ve škole se mi hodně lidí posmívalo, že jsem hodně při těle, a tak jsem se vzepřela a začala držet hladovku. Ano, skvělý pocit, váha šla dolů snadno. Za nějakou chvíli jsem byla opravdu hubená, i když jsem si v té době tak nepřipadala, ale když se ohlédnu zpátky, vím, jak téměř až hrůzostrašně jsem vypadala. Ne, nemyslím si, že bych tak úplně spadla do spárů Any. Kdyby ano, nevyhrabu se z toho jen tak, prostě jsem se asi ještě nějak dovedla ovládat. V té době mi bylo asi třináct nebo čtrnáct let a já začala chodit s jedním klukem ze školy. To se rovnalo velkému štěstí a já na nějakou hladovku úplně zapomněla. Jak asi tak mohlo reagovat moje tělo? Za měsíc jsem přibrala snad 15kg a bylo to hodně vidět. Tělo si začalo ukládat zásoby, protože se bálo, že mu to ,,hladové období" přivodím znovu. Přibrala jsem hodně rychle, takže mi zůstaly na památku strie na vnitřní straně stehen, na bocích a také v podkoleních jamkách. Doteď se to snažím nějak šikovně zakrývat.
Nechci tady popisovat do detailů, co se dělo až do tohoto roku. Stalo se toho hrozně moc a já se dostávala do opravdu nesnesitelného stresu, to znamenalo další tloustnutí. Moje váha se vyšplhala na nejvyšší číslo - 70kg. Nemohl za to jen stres, ale taky moje strava a způsob. Opravdu nemám ráda lidi, kteří o lidech při těle mluví v tom smyslu, že ,,pořád jenom žerou". Ne, nemusí to být pravda a já jsem příkladem. Do nedávna jsem jedla maximálně dvě jídla denně v malých dávkách. Jednou za čas jsem se opravdu najedla, ale to bylo vyjímečně. Pořád jsem si pokládala otázku, proč vypadám tak, jak vypadám, když vůbec nic nejím?
Moje tělo mělo prostě strach, že už mu nedám najíst, proto si každou kalorii poctivě ukládalo. Tento rok v dubnu jsem si konečně řekla, že takhle to dál nejde a zkusila jsem úplně jiný způsob. Ano, pro někoho zvláštní, ale začala jsem pořádně jíst. Zdravě, často a malé porce. Ze začátku mi to moc nešlo, protože jsem nebyla zvyklá snídat, většinou jsem pak jedla až něco málo na oběd. Bylo mi tedy zprvu špatně, ale zvykla jsem si. Teď jím 4krát - 6krát denně a světe div se - váha a objem jde rapidně dolů.
No, abych zase nepřeháněla, váha se skoro nehýbe, ale objemem jsem šla za pár týdnů dolů opravdu hodně. Cvičím asi 30 minut denně a naprosto to stačí. Né nadarmo se říká, že 80% tvoří strava a zbylých 20% pohyb :).
Tohle mě dostává k další věci a to je vážení. Všimla jsem si, kolik z Vás každý den píší o tom, že se váha nehýbe a nebo jde nahoru. Je vidět, jak Vás to trápí. Poradím Vám jednu věc, nevažte se tak často. Do nedávna jsem se také vážila a byla jsem opravdu nešťastná, protože moje váha se nehnula ani o deko. ALE!!! Okolí mi začalo říkat, že to vypadá, jako kdybych zhubla minimálně 5kg. Prostě jsem šla dolů objemem a teď mohu s klidem říct, že i když se váha hnula za celou dobu asi o 2kg, tak kdybych se nevážila, také bych si myslela, že jsem zhubla kolem 7kg :).
Teď mohu po dlouhé době říct, že jsem opravdu spokojená s tím, jakým způsobem jde vše dolů. Ano, cesta to bude dlouhá a myslím, že moji vysněnou postavu budu mít asi až tak za dva roky, ale bude to zdravě a bez mučení.
Proč tohle vůbec píšu? Proč by se měl mnou vlastně někdo řídit, když jsem vlastně ještě vůbec nic nedokázala? Víte, chápu lidi, co do Any opravdu spadli, donutily je k tomu okolnosti, prostředí a jiné věci, ale mrzí mě, když vidím někoho, že se založí blog s hladověním jen proto, že mu někdo v okolí řekl, že má ženské tvary. Nemůžu se dívat na to, když někdo hladoví jen proto, že se mu to zdá jako nejjednodušší a nejpohodlnější cesta za postavou. Je dalších XXX důvodů, proč má někdo takový blog. Chápu - některým to vyhovuje a jim do toho kafrat rozhodně nechci, je každého věc, jakou cestu si vybere. Zkrátka spíše promlouvám k těm, co mají podobný cíl, jako mám já.
Spousta dívek si myslí, že když bude držet hladovku, bude mít nádhernou postavu. Nemusí to tak být, opravdu ne. Jednoho dne se neudržíte a více se najíte, kila Vám naskáčou okamžitě zpět nahoru a ještě vě větším množství, než před tím. Začnete se nenávidět víc a víc, že nejde vše podle vašich představ a začnete se nevědomky trestat. Ublížíte si, ani nevíte jak.
Už není moc blogů, kam ráda chodím, je jich opravdu jen pár. Musím si zakrývat oči, když vidím, kolik z vás má napsáno v ve svém denním jídelníčku slovo "nic". Upřímně, vždy mám chuť pod toto něco napsat, ale nikdy jsem to neudělala, protože ani vlastně pořádně nevím, co k tomu říci.
Určitě je Vás dost, co to takhle nechtějí, ale bojí se, že nepůjde nic podle jejich představ. Bude to těžká cesta, ale zdravá a pokud vytrváte, čeká Vás vysněný cíl. Pokud začnete jíst tak, abyste nezačali cítit hlad, půjde vše pomalu, ale jistě dolů. Ze začátku Vám to tak připadat nebude, ale musíte vytrvat. Nesmíte si v hlavě říkat, že to nedokážete, asi byste se divili, jak na tohle tělo reaguje. Já třeba patřím mezi ty, co potřebují alespoň jednou za 14 dní něco dobrého a trochu zhřešit. No a co? Můžete všichni! Udělá vám to dobře i psychicky a pokud se bojíte, zařaďte za den třeba jen jedno jídlo, na které máte chuť. Já jsem třeba v tomhle ,,hrozná" a udělám si celý den podle svého. Vždycky mi to udělá moc dobře a já mohu pokračovat dál, po 14 dnech si znovu udělám takový ten ,,žrací den" a pořád dokolečka.

SHRNUTÍ
#jídlo
- Ano, je nejdůležitější v celé cestě za snem. Opravdu jezte menší a zdravé porce 4krát . 6krát denně, tozn. hlavně snídaně!!!!, svačina, kterou můžete vynechat, pokud je snídaně blízko oběda, oběd, svačina a večeře. Já dávám rozestupy mezi jídli kolem tří hodin a naprosto mi to vyhovuje.

#váha
- Pokud nejde váha dolů tak, jak chcete, nezoufejte. Váha není vše, zkuste se bez ní obejít a pozorujte své změny na oblečení.

#pohyb
- Pokud chcete krásnou zpevněnou postavu, postačí i 30 minut denně, někde jsem četla, že dokonce stačí i 15. Pokud nejste sportovní typ, věřte, že časem nebudete moct bez pohybu fungovat.

#jezcohrdloráčí
- Ano, i to by mělo být podle mého názoru do jídelníčku zařazeno, alespoň jednou za 14 dní den, kdy nebudete na sebe přísní a dopřejte si například dortík, nebo cokoliv, co máte rádi. Pomůže vám to psychicky, uleví se vám.

#psychika
- Trochu tento bod souvisí s bodem víše. Pokud si budete říkat, že nejde vše tak, jak má, tak ano, opravdu to nepůjde, protože tělo bude ve velkém stresu. Zkuste si to vše otočit, hledat na všem jen to dobré.

#motivace
- Máte špatnou náladu, nevíte, jak dál? Pusťte si nějaké motivační video nebo se podívejte po motivačních fotkách. Nakopne vás to!

#cíl
- Stanovte si cíl, kterého chcete dosáhnout, raději z dlouhodobého hlediska. Já mám sen mít do léta 2017 krásnou postavu, ale vím, že to třeba ještě nebude úplně ideální. Vím, že kdybych si stanovila cíl třeba na příští měsíc, nemuselo by se to povést a bylo by to demotivující.

#bezpodpory
- Pokud máte kolem sebe lidi, kteří se Vás snaží od Vašeho snu odradit, zkuste to pustit jedním uchem tam a druhým ven! Říkejte si, že za nějaký čas všichni kolem budou doslova ČUBRNĚT!

#spodporou
- Neodmítejte podporu. Pokud někdo v okolí řekne, že jste zhubli, nereagujte na to tím, že se to tomu dotyčnému jenom zdá, potom už se možná podpory nedočkáte, budete se divit, proč Vás nikdo už nepochválí

Pokud máte podobný sen jako já, nehladovte. Nenechte si poroučet od jídla, naučte se nemít hlad a zároveň se nepřejídat. Zkuste na sobě najít věci, které na sobě máte rádi, postavte se před zrcadlo a řekněte si, že to dokážete, protože vy tu sílu máte! Nemusíte se přece zničit jenom proto, že Vám někdo řekne, že máte špíček navíc. Já ho mám taky, no a co? Tak proto něco udělám, ale zdravě. Naučte se mít rádi sami sebe. Poslouchejte svoje tělo, dávejte mu to, co potřebuje. Věřím, že to bude pro někoho těžké, ale pokud není pozdě na to se sebrat a zkusit to jinak, vždycky to půjde.
Pokud jste nemocní, nechte svoje tělo odpočinout, načerpáte síly a můžete pokračovat dál. Pokud jste vyčerpaní, máte pocit, že už nemůžete dál, pusťte si nějaký pěkný film, který máte rádi, zajděte si na procházku nebo na osamocené místo, kde se můžete vykřičet. Pokud máte na něco chuť, dejte si to bez VÝČITEK a pak si řekněte, že to bylo výborné a že další si můžete dát třeba za 14 dní, zatímco budete jíst zdravě a pár minut denně cvičit. Pokud jste na dovolené, jídlo absolutně neřešte. Jezte všechno, co chcete. Dovolenou nemáte přece pořád, no ne?
Představte si sami sebe třeba za dva roky. Co vidíte? :)♥
Já věřím a přeji si toto, včetně té dobré nálady, co z fotky čiší :).
Věřme spolu ♥.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Effy Effy | E-mail | Web | 24. července 2016 v 15:10 | Reagovat

Tenhle článek by si měl přečíst každý, kdo jen o hubnutí někdy přemýšlel. Je to přesně tak, jak popisuješ, uplně přesně do puntíku výstižné. V tvém článku se vidím i já. Také jsem si pohrávala s myšlenkou, že jíst méně je řešení. No ale není. Takže ti za všechny za tenhle článek děkuju a pokud někdy ucítíš potřebu mě "online profackovat, abych se sakra probrala", klidně do toho :D

2 Juli Juli | 24. července 2016 v 16:43 | Reagovat

Je to krásně napsaný článek.
Já mám od přírody vypracovanou postavu (prej), jenže když jsem narazila na ana blogy, tak jsem se o to začala zajímat čím dál tím víc.
Chybí mi to "jezení čehokoliv" a nepočítání každé kalorie... ale chci dosáhnout svého cíle a potom budu žít zdravě

3 Vivian. Vivian. | 24. července 2016 v 17:51 | Reagovat

Se mnou už se to vleče několik let. Nejhorší je, že já na začátku ani tlustá nebyla. Fakt pochybuju, že někdy budu ještě normálně jíst. Vždycky se mi to chvíli daří, ale ana je mrcha, která chytne a nepustí :-( Jakmile na tom nejsem dobře psychicky, tak to dopadá špatně.

Pro mě ale tato komunita tady hrozně důležitá. Fakt nevím, co bych dělala, kdybych se neměla komu svěřit. Nikdo z okolí o tomto mém problému neví.

Za tebe jsem ale moc ráda, že se ti to tak daří :-)

4 Vivian. Vivian. | 24. července 2016 v 17:53 | Reagovat

A děkuju za komentář. Já vím, že váha není vše, ale zrovna mi nejspíš začíná to období, kdy na tom nejsem psychicky nejlíp.

5 M. M. | Web | 24. července 2016 v 20:34 | Reagovat

Je to pěkně napsaný článek. :) .. Já hubla zdravě a za necelý rok zhubla kolem 15 kilo. Byla jsem spokojená. Jenže čím víc jsem se o to zajímala, tím víc jsem osekávala jídelníček, začala počítat kalorie.. A to aniž bych si to sama pořádně uvědomovala. Sice jsem jedla 5x denně, ale tak malé porce, že můj denní příjem se i bez odečtení sportu pohyboval kolem 800 kcal. Celé je to začarovaný kruh. Zvlášť, když tě do toho chytne zp. Ráda bych jedla zdravě a pravidelně cvičila, ale bojím se, že už na to nemám. Že už nedokážu jíst "normálně" a bez (pozdějších) výčitek..

6 Cassie Cassie | E-mail | Web | 24. července 2016 v 20:55 | Reagovat

Tohle jsem asi potřebovala. Děkuju.

7 Vivian. Vivian. | Web | 25. července 2016 v 11:12 | Reagovat

Děkuju :-)
Bohužel to nejspíš bude trvat několik měsíců než vyřeším ty nejtíživější problémy :-( Doufám, že do konce roku se mi to povede.
Už se těším až bude po všem a budu mít klid.

8 Cassie Cassie | E-mail | Web | 25. července 2016 v 18:26 | Reagovat

Film jsem stáhla na hellspy, ale musíš si tam koupit kredity. Jinak nevím, kde by mohl být k sehnání. :(

9 nikcino nikcino | Web | 26. července 2016 v 6:22 | Reagovat

Ahoj, přečetla jsem si celé, a i když to u mě nevypadá, taky nejsem pro-ana, bohužel mám špatné období, a jsem nemocná s trávícím traktem :( taky jsem byla dříve zoufala, když jsem nevěděla, proč pořád jen a jen přibírám .. ale ve všem s tebou naprosto souhlasím. :-)

10 Jess Jess | Web | 26. července 2016 v 14:46 | Reagovat

Máš ve všem naprostou pravdu a mohla bych se pod tohle podepsat! Nikdy jsem tedy nebyla pro-ana ani nedržela hladovky, ale prošla jsem si období "talířkové diety," kde je to kalorické omezení taky dost drsné, zhubla tak, že jsem neměla menses, ale pak jsem si řekla, že takhle žít nechci, no a samozřejmě jsem taky nabrala víc, než by bylo pěkné a paradoxně potom jsem zhubla, aniž bych jakkoliv hlídala jídlo, a to jen tím, že jsem začala běhat 3x týdně ráno 15-20 minut. :-) Teď se, až se mi narodí mimčo a tělo zregeneruje, chystám vrátit ke sportu, zdravě jím už teď a přesně jak píšeš, na dovče, oslavách nebo prostě jednou za čas je fajn si dát něco nezdravého, na co mám chuť, a to bez výčitek, naopak s dobrým pocitem, že jsem si udělala radost. To je podle mě cesta jak k pěkné postavě, tak ke spokojenosti. Ono to jde jedno s druhým - spokojenému člověku se snadněji udržuje pěkná postava, protože jedna z brzd je i stres.

11 sad-princessx sad-princessx | Web | 26. července 2016 v 15:03 | Reagovat

je super, že to máš v hlave zrovnané a vieš čo chceš :) a ideš na to cestou ktorá ti vyhovuje a táto cesta je založená na zdravom stravovaní a nie na nejedení- úplnej hladovke (aj keď ja napr. teraz potrebujem schudnúť rýchlejšie= mám v pláne vynechávať v blízkej dobe- pokiaľ neschudnem pár kg a  pokiaľ to bude možné večere- aby mi to išlo rýchlejšie, ale to je len dočasný stav)....tiež absolútne neuznávam "nejedenie"- pretože tieto slečny tým dosiahnu len to, že keď skôr- či neskôr začnú jesť budú vážiť ešte viac než pred hladovkami....a tiež súhlasím okrem iného s tým, že si treba dať občas aj niečo na čo je chuť, alebo to zaradiť v zdravej verzii do jedálnička aj každý deň :))

12 Danielle Danielle | Web | 31. července 2016 v 20:20 | Reagovat

Děkuju, jsem ráda, že mi chceš pomoct, ale zkoušela jsem to. Prvně jsem zkoušela jíst zdravě a posílala jídelníčky na zhodnocení na ask.fm na zdravě hubnoucí poradny a ty mi to vždycky zkritizovali, že mám moc sacharidů a málo tuků, a na svačinu se tohle vůbec nehodí, a oběd mám strašně nevyvážený atd. (Chápu, že je důležitější aby se jídelníček líbil mně, ale prostě jsem se pak kvůli negativním názorům přejídala.) Takže mi přijde mnohem jednodušší cesta Any :) Ale děkuju moc za starosti, ale dělat si je nemusíš :) A článek je moc hezky napsaný :)

13 Mia Mia | 5. října 2016 v 21:35 | Reagovat

Děkuju

14 B. B. | E-mail | Web | 30. října 2016 v 10:59 | Reagovat

:*

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama